13 Mart 2015 Cuma

Küçümsüyorsunuz ama...

Merhabalara
Yoğun kış günlerinden bahara vardığımız şu günlerde bloguma ara vermiş olmanın hüznünü yaşıyorum. İstanbul'da karlar altında kalınca, üstüne çok sevdiğim kuşlarımı kaybedince keyfim kaçtı kabuğuma çekildim yine. Beterin beteri varmış onu da bugün yaşadım.

Örgü örmeyi çok ama çok severim. Hobimi gelire dönüştürmekte de sakınca görmedim açıkçası. Hem sevdiğiniz işi yapacaksınız hem de bundan kazanç sağlayacaksınız. Yalnız şöyle bir sorun var. Alıcıların hobiyi kazanca dönüştürenleri cahil, paraya muhtaç kişilikler olarak algılamaları. Emeğiyle para kazananlara saygı duymak varken kibrine yenilenler var. 8 Mart'ın asıl adı Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Yani evleri kadar dünyayı çekip çeviren kadınların günü.

Son zamanlarda şallarımız olsun diğer elişlerimiz olsun sipariş verenler, ürün alanlarda şu yanılgı var. Bunun kafası çalışmıyordur ne söylersem kabul eder. Kandırırız biz bunları. O işte öyle olmuyor bayanlar baylar. Bugün facebookta, bloggerda ya da diğer sosyal ortamlarda muhattap olduğunuz kadınların neredeyse tamamı aklınıza hayalinize gelmeyecek eğitimleri almış, kendini aşmış kişiler.

Avrupa'da doktorluk yapan da var, uluslararası ilişkiler mezunu olup tasarım yapan da. Öğretmen de var avukat da var o beğenmediğiniz, küçümsediğiniz örgücüler arasında. Benim gibi siyasal okuyanda var, mesleği okulunda öğrenen modacılarda. En ağır yükü taşıyan ev hanımları da var, çocuklarına hediyeler yapmak isteyen gencecik gelinlerde.

 Bugün yaşadığım olay sonrasında sinirlenip, üzülmedim dersem yalan olur. Sonuçta emek verdiğiniz bir ürün gerçekten kıymet bilmeyen birilerinin eline geçsin ve hakir görülsün.Son zamanlarda bazılarının sahte sipariş oyunu var ki sormayın.

Peki içinde bulunduğum bu topluluklardaki kadınlar nasıl insanlar? O kadar çok cevabı var ki aslında. Alfabeleri bize tamamen ters olan Rusça, Çince blogları, forumları takip edip istedikleri, beğendikleri tasarımları şemaları örebilir, uygulayabilirler. Çok darda kaldığınız bir anda sizin için dua zinciri kurabilirler. Küçük sırlarınızı büyük özveriyle dinler, hatalarınızda alternatif yollar gösterebilirler. Anne olmaktan, abla olmaktan, kardeş, arkadaş olmaktan yüksünmezler. Sahip oldukları diplomaları, statüleri bir kenarda bırakıp sevdiğiniz şarkılarda size eşlik edebilirler.

Sizin o örgü örüyor diye küçümsediğiniz kadınlar var ya, hani kandırıp 3-5 kuruşa aldatabileceğinizi sandığınız kadınlar sizi suya götürür susuz getirirler. Cehalet karşındakini tanımadan kılıcını kuşanmaksa eğer son zamanlarda epey cahille tanıştım.

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...