27 Ağustos 2015 Perşembe

Kayıtlar, Belgeler ve Gerçekler

  Merhabalar...
Tembel blogger döndü diyeceğim ama bu sefer yeni bir projeyle değil okunası hatta her satırı incelenesi bir blogla döndüm. Tabii ki benim blogum değil ama Osmanlı tarihine ışık tutan, Sultan Süleyman döneminden başlayarak harem gerçeklerini anlatan bir blog tavsiye edeceğim size. Mahidevran Sultan'ın yeğenlerinden Melike Chimay'ın blogu.

Yeni yayın döneminde yayınlanacak olan Muhteşem Yüzyıl- Kösem ve öncesindeki Muhteşem Yüzyıl'a tepki mahiyetindeki yazıları, Sarayda aslında rastgele bir hayat sürülmediğini, kan ve soybağlarını en ince detayına kadar anlatmış yazar. Mahidevran ve Mahfiruz sultanların aslında hala yeğen oluşunu, dönemin sadrazam eşlerinin Giray prensesleri olduğunu ve dönemin ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha anlatmış bize.

Fantaziler üzerine kurulmuş romanları okumaktansa belgeleriyle geçmişe ışık tutan yazılar yazan Melike Chimay'ı okumak bence en iyisi. Kurguların varlığından şikayetçi değilim. En azından gençlerin tarihe olan merakını ve kaynakçalara yönelimini arttırıyor ama gerçeklerin varlığını yoksayamayız. Bugün anlatılanla yaşanılan arasındaki dağlar kadar farkı öğrenmek isterseniz Mahidevran Sultan ve Ailesi en ince detayına kadar yazılmış detaylı anlatımıyla sizi bekliyor.

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...